dovolenka statne sviatky

Spoznávame Turiec

22. februára 2022


Objavovať nové miesta, načerpať energiu a zažiť nespútané dobrodružstvá. Tieto maličkosti robia môj život úžasným. A tak sme sa opäť vybrali do neznáma, za niečím novým, nepoznaným.

Snowland vo Valčianskej doline, v blízkosti mesta Martin, na okraji Malej Fatry.  Je toto miesto skutočne snežnou krajinou v zajatí mrazu, prikryté bielou perinou? Má návštevníkom čo ponúknuť? O tom, čo sme počas troch dní zažili v oblasti Turca sa dočítaš v nasledujúcich riadkoch.

Kvalitná posteľ a chutné jedno sú základom dobrej dovolenky

Ubytovanie v Snowland Apartments ponúka vkusne zariadené apartmány s kuchynkou, ale aj klasické izby. Ich návštevník isto ocení okrem kvalitného zariadenia, množstva úložných priestorov a pohodlných matracov aj polohu priamo v centre lyžiarskeho strediska. Vybrať sa z postele rovno na svah? Stačí vybehnúť pohodlne v papučkách do lyžiarne na prízemí, obuť lyžiarky a už ti nič nebráni užiť si pravú zimnú atmosféru na lyžiach. Ak na teba doľahne únava, či hlad, silu načerpáš v blízkej reštaurácii Humno, ležiacej pri lyžiarskych vlekoch.

Dokázala by som v Humne presedieť aj celý deň. Popíjať bombardino a kochať sa zasneženou krajinou z pohodlia vyhriatej reštaurácie. Nakoľko táto oblasť ponúka množstvo krásnych miest na výlety a turistiku, na bombardino nie je čas. Ber batoh na plecia, ide sa na výlet!

Toto musíš zažiť!

Miesta, ktoré sme navštívili počas troch dní
v Turčianskom regióne

Mobirise

Návšteva u vodníka

V Snowlande sme nenašli len niekoľko ubytovacích zariadení, reštaurácie a lyžiarske vleky, ale objavili sme tu aj jazierko s legendou o vodníkovi Matiášovi a jeho zakliatej princeznej. Nakoľko sa v legende okrem iného píše - "Aby bola láska naveky spečatená, uzamknite ju do zámky na klietku lásky a kľúč odhoďte do jazera pod večnú stráž vodníka Matiáša a jeho zakliatej princeznej." - tiež sme tu nechali visieť svoj zámok ako symbol večnej lásky.

Mobirise

Počas prechádzky okolo jazierka sme objavili ďalšiu legendu. Tentokrát nešlo o vodníka, ani o jeho milovanú devu, ale o Valčiansku príšeru, ktorá na nás uprene hľadela, vykúkajúc z pod hladiny. Jej príbuzenský vzťah s najznámejšou príšerou zo Škótska nemožno poprieť, ale báť sa jej nemusíte. Aj keď je už na dôchodku, stále drží ochranu nad podvodným životom.

Atrakcia nevídaných rozmerov

Obria lavička Gardeon leží v obci Kláštor pod Znievom a ponúka svojim návštevníkom nový pohľad na svet. Ako sa cíti batoľa obklopené predmetmi nás dospelákov? Aj tento pocit si môžete pripomenúť počas návštevy tohto rozprávkového miesta.

Po prekonaní niekoľkých prekážok, ktoré nám príroda pripravila, vrátane "rozbúreného potoka" tvoreného roztápajúcim sa snehom, tečúc z vrcholov okolitých pohorí, a cestičky pokryté vrstvou blata do ktorého sme sa každým krokom zabárali viac a viac, bolo pre nás posedenie na lavičke príjemnou zastávkou. Samozrejme, vyštverať sa na ňu mi tiež dalo zabrať :)

Počas našej návštevy tu nik nebol a tak sme si vychutnali výhľady na Kláštor pod Znievom a okolitú krajinu len tak, vo dvojici. Ak sa sem vyberiete, nemusíte sa báť, že ju nenájdete. Bez problémov vás sem zavedú aj Google mapy.

Na okraji lesíka, na dohľad od lavičky, nájdeš na kopci hojdačku ukrytú v tieni stromov. Táto #hôrdačka, ktorej názov ju skutočne vystihuje, ti umožní nerušene sa ponoriť do svojich myšlienok. Výhľad na okolitú prírodu ťa očarí na toľko, až stratíš pojem o čase. Dokonalé miesto!

Cyklotrasou bez bicyklov

Áno, aj takto by sa dala nazvať naša prechádzka dolinou, počas ktorej sme navštívili dve takmer identické rozhľadne, ležiace neďaleko seba. Keby bolo tých bicyklov, verím, že si užijeme niekoľko ďalších, nakoľko v tejto oblasti o ne nie je núdza :) Tak hor sa za výhľadmi!

Auto sme odstavili na konci obce Trebostovo a vyrazili na prechádzku po zelenej cyklistickej značke. Necelé dva kilometre po spevnenej asfaltovej ceste nás priviedli na drevenú rozhľadňu Pod Bokšínom. Pri rozhľadni je stôl s lavičkami, kde sme si posedeli pri horúcom čajíku z termosky a vychutnávali nádherné výhľady na Malú a Veľkú Fatru. Obloha sa zatiahla a my sme sa rozhodli prejsť ďalšie dva kilometre, až k rozhľadni Nad Bystričkou.

Miestami sme sa brodili snehom, inokedy nám príroda oznamovala, že sa prebúdza zo zimného spánku a pomaličky prichádza jar.. Aj keď sa občas slnko skrylo za čierne mraky a tvár nám schladil mrazivý vietor, túto príjemnú prechádzku ďaleko od ruchu veľkomesta sme si vychutnali.

Mapu nájdeš tu.

"Hory ma volajú a ja musím ísť." – John Muir

Mobirise

Katova skala

 Čo by to bol za víkend bez poriadnej turistiky? Samozrejme, že sme si aj tu vyrazili na hory. Auto sme zaparkovali v Sklabinskom podzámku, odkiaľ vedie červená turistická značka až na vrchol Katovej skaly vo Veľkej Fatre.  Zo začiatku nás čakalo strmšie stúpanie ale niet sa čomu diviť keď je na trase potrebné za 2,5km prekonať prevýšenie cez 370m. 

Mobirise

Najskôr sme sa zabárali do blata, neskôr brodili snehom. Zimná turistika jednoznačne má svoje čaro, o čom nás presvedčili aj nádherné výhľady na okolité vrcholky hôr. Toto miesto opradené legendami ponúka návštevníkom mýtické prostredie s vlastnou dušou, šepkajúc svoj príbeh každému, kto sa dokáže stíšiť a započúvať sa do zvukov ozveny. Možno práve ty najbližšie započujete hlas zakliatej devy, keď budeš pokojne sedieť na vrchole skaly.

Mapu nájdeš tu.


Zaujímavosti o Katovej skale

Legendy hovoria o tom, že pomenovanie dostala po skutočných aktivitách pánov Sklabinského hradu, ktorí dávali zo skaly zhadzovať nepohodlných ľudí.
Archeologické výskumy ukázali, že v tejto oblasti v dávnej minulosti stálo hradisko púchovskej kultúry, ktoré v 11. storočí zaniklo.

Za kultúrou

Neďaleko Valčianskej doliny leží aj Múzeum slovenskej dediny, ktorého návštevu sme si nemohli nechať ujsť. Táto čarovná dedinka sa nachádza v Jahodníckych hájoch, východne od Martina a nájdete tu expozície z regiónov Orava, Liptov, Kysuce - Podjavorníky, či Turiec. Natáčalo sa tu niekoľko známych slovenských rozprávok. Skanzen nás prekvapil okrem iného aj svojou rozsiahlou rozlohou 15,5ha. Pred jeho návštevou odporúčam preveriť otváracie hodiny, ktoré sa menia v závislosti od ročného obdobia - pozrieť tu. Vstupné do múzea pre dospelého je 3€ Vďaka tomuto miestu sme sa aspoň na chvíľu preniesli do života našich predkov a uvedomili si, akou rýchlosťou ľudstvo napreduje nie len v technológiách ale aj v architektúre.

Mobirise

Ako hodnotím Snowland vo Valčianskej doline?

+ príjemné ubytovanie priamo pri zjazdovke
+ niekoľko lyžiarskych vlekov
+ reštaurácia v blízkosti apartmánov
+ skvelá poloha na turistiku v Malej a Veľkej Fatre
+ množstvo cyklotrás v okolí
+ blízkosť kúpeľov v Turčianskych Tepliciach
+ veľa možností na aktívne trávenie voľného času

- počas zimných víkendov veľká návštevnosť lyžiarskeho strediska ale s tým na takýchto miestach treba počítať :)

A kam to bude nabudúce?

Počas ďalšej návštevy Turčianskeho regiónu určite nevynecháme Gaderskú dolinu a zrúcaninu hradu Blatnica, Teplické serpentíny v Turčianskej Štiavničke, či niektorú z mnohých rozhľadní. 

Ak navštíviš túto oblasť a zatúžiš vidieť svet z výšky, odporúčam aj výstup na Ostrú a Tlstú, vo Veľkej Fatre.

AK SA TI ČLÁNOK PÁČI, ZDIEĽAJ HO S PRIATEĽMI

Podnikateľka, blogerka ale najmä zberateľka zážitkov a milovníčka životnej pohody.

© Copyright 2019  - všetky práva vyhradené

Offline Website Builder