dovolenka statne sviatky

Poď si užiť sánkovačku!

10. januára 2023

Začiatok roka 2023 si zapamätá nejeden z nás vďaka extrémne vysokým teplotám a nedostatku snehu na horách. Väčšina zjazdoviek zostala prázdna a tie ostatné majú podmienky vhodné skôr pre milovníkov vodných športov.

Ale nezúfaj! Stále sa na Slovensku nachádza niekoľko miest, ukrytých v horách, ktoré pripomínajú ľadové kráľovstvo. Príroda spí pod bielou perinou a vôkol počuť sneh vŕzgajúci pod nohami. Neoprén nechaj doma a poď si s nami vychutnať krásu zimnej krajiny!

Chata pri Zelenom Plese

Príjemná prechádzka, či kúsok adrenalínu? V zime tu nájdeš oboje!

Chata pri Zelenom plese patrí medzi najobľúbenejšie chaty vo Vysokých Tatrách. Leží v Doline Zeleného plesa a vedie sem niekoľko turistických trás. Mojou obľúbenou, zároveň najkratšou, je trasa od autobusovej zastávky Biela voda, ktorá leží cca 1,5 km od Tatranských Matliarov smerom do Tatranskej Kotliny. Nachádza sa tu aj veľké platené parkovisko. Ak chceš ušetriť 10€ za parkovné, auto nechaj odstavené pri ceste a poď si užiť zimnú prechádzku v objatí mohutných hôr. Aj napriek tomu, že cestou na chatu zdoláš necelých 8km s prevýšením 636m, táto turistická trasa nie je považovaná za náročnú a prejdú ju aj menej zdatní turisti. Ak hľadáš výlet, ktorý počas zimy za pomoci sánok hravo zvládneš aj s malými deťmi, tu si správne. Počas obdobia, kedy je turistický chodník pokrytý vrstvou snehu môžeš pohodlne svoju ratolesť potiahnuť na sánkach takmer až ku chate. Ale pozor, dolu sa radšej spustite spolu :) Chodník je pre sánky krásne zjazdný a túto cestu si ozaj užiješ. Počas jazdy nezabúdaj, že ide o turistickú trasu a ber ohľad na chodcov.

Mobirise

Chata pri Zelenom plese a Jastrabia veža v pozadí

Mobirise

Zelené pleso

Mobirise

Čo ponúka chata svojim návštevníkom?

Okrem širokého výberu jedál je na chate aj možnosť ubytovania pre 56 ľudí vo viaclôžkových spoločných izbách s raňajkami, či polpenziou. Pred sánkovačkou sa nezabudni občerstviť. Odporúčam parenú buchtu, za ktorú sme počas našej návštevy zaplatili 8 eur a bola vynikajúca!

Súčasná chata bola postavená v roku 1897 od kedy niesla niekoľko názvov, vrátane pomenovaniu Brnčalová chata a do dnes je mnohými turistami nazývaná Brnčalka.

Počas pobytu na chate pred tvojou pozornosťou isto neunikne Jastrabia veža (2137m n.m.), ktorá sa mocne týči ponad chatu a tak tvorí krásnu scenériu na väčšine fotiek z tohto čarovného miesta.

Viac info o chate a popis jednej z turistických trás vrátane mapy nájdeš TU.

Keď cesta na chatu nestačí..

V okolí chaty je niekoľko turistických trás, vďaka ktorým môžeš vidieť oveľa viac


Okrem zelenej turistickej značky, ktorá ťa od SAD Biela voda privedie za 3 hodinky kľudnej chôdze až ku chate si môžeš zvoliť aj iné trasy. Na chatu ťa privedú turistické značky aj z Tatranských Matliarov, z Tatranskej Kotliny alebo z Tatranskej Lomnice

Chata leží na trase Tatranskej Magistrály, ktorá jednou stranou pokračuje ku Skalnatému plesu, opačnou zas k Belianskym Tatrám a ku Chate Plesnivec. Obľúbená je aj túra na Jahňací štít, odkiaľ je krásny výhľad.


Mobirise

vedie sem pohodlný, dostatočne široký turistický chodník

Mobirise

prístrešok so stolom a lavičkami cestou na chatu

RADA NA ZÁVER

Turistický chodník môže byť v zime zľadovatený, pribaľ si so sebou retiazkové mačky. Počas zimného obdobia sa skoro stmieva, preto sa na chatu vyber v ranných hodinách a čelovku si zober tiež. Nikdy nevieš, kedy sa ti môže zísť.

AK SA TI ČLÁNOK PÁČI, ZDIEĽAJ HO S PRIATEĽMI

Podnikateľka, blogerka ale najmä zberateľka zážitkov a milovníčka životnej pohody.

© Copyright 2019  - všetky práva vyhradené

Web Design Program