dovolenka statne sviatky

PREŽILI SME Valentín

14. februára 2022Ako stráviť sviatok zaľúbených, ak nie poriadnou romantikou? Slovensko ponúka mnoho krásnych zákutí, kde môžeme stráviť spoločné chvíle. Ak si myslíte, že tento deň trávime vo dvojici pri sviečkach a dobrom jedle, ste na omyle. Jedlo beriem do batohu, ide sa na hory! 

Romantika po našom

Začiatok nášho príbehu môže znieť priam až idylicky, ale zimné dobrodružstvá mávajú za následok skrehnuté prsty a mrazom vyštípané líčka. Ani v našom prípade tomu nebolo inak. 


Po tom, čo sme zaparkovali auto na bezplatnom záchytnom parkovisku v Demänovskej doline a skibus preplnený lyžiarmi nás odviezol až na konečnú zastávku, sme sa lanovkou vyviezli na vrchol Chopku. Pri výstupe z hornej stanice lanovej dráhy ma prekvapila jasná obloha a takmer bezvetrie. Tento deň bude dokonalý! - povedala som si pri prvých krokoch zasneženým chodníkom. Obišli sme Kamennú chatu pod Chopkom a vybrali sa na Ďumbier.

Z letnej turistiky som si pamätala, že je to len kúsoček s minimálnym stúpaním, ale po vyše dvoch hodinách chôdze hore-dolu kopcami som si uvedomila, že sa mýlim. Po nekonečnom šliapaní, počas ktorého sa klesanie striedalo so stúpaním, sme sa konečne ocitli na najvyššom vrchu Nízkych Tatier s neskutočnými výhľadmi na Liptov a panorámu Vysokých Tatier v pozadí. Poprosila som okoloidúceho turistu aby nám spravil niekoľko spoločných fotiek pri zafúkanom dvojkríži, ktorý bol tak pokrytý snehovou vrstvou, že spozorovať ho z diaľky je takmer nemožné.

Hrejivé lúče slnka postupne prehrali boj s mrazivým vetrom, ale pri srdci ma naďalej hrial pohľad na štíty hôr a zasnežené svahy, ktoré sa rozprestierali vôkol. Bol najvyšší čas vrátiť sa späť. Končeky prstov mi skrehli a ja som už nedokázala stlačiť spúšť na foťáku. Naša "romantická prechádzka" čoskoro začala pripomínať film Everest. Otázka, či to aj tentokrát prežijeme sa právom objavovala v mojich myšlienkach. Vo väčšine prípadov som na turistike ja ten vodcovský typ, ktorý ide popredu, ale teraz ma vietor a mráz zmohli natoľko, že som už nedokázala kráčať vpred. Slnko klesá stále nižšie a vrch, ktorý sa snažíme zdolať na nás vrhá tieň. Máme pred sebou posledné metre a ja bojujem ako o život. Slovo "ako" je v tejto vete nepodstatné. Bojovala som o život. Bojovala som s vetrom, s časom, sama so sebou. Ručičky na hodinkách ukazujú takmer šestnásť hodín. Čoskoro vypínajú lanovky. Už len kúsok, už ju v diaľke vidím. Posledných pár metrov nás delilo od pocitu bezpečia. Stihli sme to!  Sedíme v lanovke a klesáme stále nižšie. V momente ako sme vystúpili v medzistanici, lanovky sa vypli a už nás na ďalšiu nepustili. Nastal čas vymyslieť niečo bláznivé. A tak z batohu vyberáme vrecia na odpadky a letíme dolu svahom ako strely, predbiehajúc posledných lyžiarov. Bolo to úžasné zakončenie dňa plného lásky ale najmä nespútaných zážitkov.

Hory sú to, čo mi dáva radosť na duši, pokoru v mysli a srdce napĺňa láskou. Spoločné dobrodružstvo a vzájomná opora sú pre mňa viac ako večera pri sviečkach, či kytica ruží.


PS: Ruže tiež potešili :)

Užitočné informácie

Lanovka - prevádzková doba 8:30 - 16:00
cena za obojsmerný lístok na Chopok cez Gopass 22eur, na pokladni 24eur. (Aktuálny cenník TU)

Turistická trasa - začínali sme na Chopku - pri hornej stanici lanovky, ďalej pokračujeme okolo Kamennej chaty pod Chopkom. Celou trasou vedie červená turistická značka, ktorá nás priviedla na Ďumbier a späť - táto trasa má spolu necelých 9km s prevýšením 824m a zabrala nám 4 hodiny kľudnej chôdze. (Turistická mapa TU)

Vybavenie - počas zimnej turistiky si nezabudni hodiť do batohu turistické návleky proti snehu a retiazkové mačky. 


Vedeli ste že?

Február sa nesie v znamení lásky, ako spomienka na smrť sv. Valentína, ktorý prišiel o svoj život 14. februára pod rukami kata. Tento kňaz a lekár bol uväznený za vlády cisára Claudia II. ktorý zastával názor, že ženatý vojak starostlivosťou o rodinu oslabuje svoju bojaschopnosť a obetavosť. Preto zakázal svojim vojakom uzatvárať manželstvá. Práve kňaz Valentín tento zákaz ignoroval a naďalej tajne sobášil zaľúbené páry, kvôli čomu bol popravený.

AK SA TI ČLÁNOK PÁČI, ZDIEĽAJ HO S PRIATEĽMI

Podnikateľka, blogerka ale najmä zberateľka zážitkov a milovníčka životnej pohody.

© Copyright 2019  - všetky práva vyhradené

Drag and Drop Website Builder