dovolenka statne sviatky

Spali sme pod Spišským hradom!

18. augusta 2022


Uniknúť pred povinnosťami, na chvíľu spomaliť a užívať si kúzlo okamihov, ktoré nám prináša život. Spolu, v tichosti, na jedinečnom mieste. Aj takto môže vyzerať dovolenka na Slovensku.

Zážitkové ubytovania sa v poslednej dobe tešia veľkej obľube. Čo je na nich výnimočné a čo od nich očakávať? Keďže zbieranie zážitkov je mojou obľúbenou činnosťou, vybrali sme sa opäť za dobrodružstvom a tiež sme jedno také ubytovanie navštívili. Poďte sa na to pozrieť spolu s nami. Vítame vás na Spiši!

Spišský región je rozsiahly a svojim návštevníkom naozaj má čo ponúknuť. I keď zahŕňa až štyri z deviatich národných parkov, od Pienin po Slovenský raj, my sa teraz zameriame len na bližšie okolie Spišského hradu. Presne tu stojí Izbietka. Malý domček na kolesách s výhľadom na majestátnu zrúcaninu hradu, týčiacu sa na skalnom brale.



Noc v Izbietke

Dobrodružné, útulné a romantické. Presne také je ubytovanie pod Spišským hradom. Na prvý pohľad pôsobí Izbietka nenápadne. Umiestnená poblíž poľa na menšom pozemku za drevenou bránkou. Jej nenápadnosť sa vytratila ihneď, ako som otočila kľúčom v zámke dverí. Dizajnový interiér ma v momente očaril.

Zariadenie tohto miniatúrneho domčeka je prepracované do detailov. Veľká pohodlná posteľ, krbová piecka na prikúrenie v chladnom období, či kuchynský kútik sú tu samozrejmosťou. Ak ste sa zážitkovému ubytovaniu vyhýbali kvôli nedostatočnému komfortu, či vonkajším toaletám, teraz už nemusíte. Izbietka ponúka vo svojom interiéry aj splachovacie (chemické) WC a štýlové umývadlo. Jediné, čo vo vnútri nenájdete je sprchový kút. Ale aj tento "detail" jej majitelia vyriešili bravúrne. Sprchový kút so zaťahovacím závesom je umiestnený vonku, na boku Izbietky. Miesto klasickej sprchy tu nájdete záhradnú, so solárnym ohrevom. Práve vďaka nej som si užila počas horúceho letného dňa to pravé osvieženie. Domček nie je napojený na elektrinu, posvietili sme si vďaka solárnym panelom. Vybitej batérie v mobile sa tiež nemusíte báť. Na nabíjanie je pre hostí pripravená powerbank. Aj kuchynka je plne funkčná. Príprava obľúbenej praženice, či iných jednoduchších kulinárskych dobrôt je vďaka premyslenému vybaveniu jednoduchá. Všetky potrebné potraviny kúpite v obchodíku za rohom. Pre tých pohodlnejších návštevníkov, ktorí si chcú pobyt užiť bez akýchkoľvek starostí a príprav jedla je tu k dispozícii možnosť objednať si bohatý raňajkový kôš, ktorý vám po dohode prinesú až ku dverám.

Grilovačka, či romantika pod hviezdami?

Poloha Izbietky v tichom prostredí ponúka svojim hosťom okrem totálneho relaxu aj kontakt s okolitou prírodou. Priamo z terasy pozorovať srnky a poskakujúce zajace na poli, nie je počas pobytu v domčeku na kolesách nič nezvyčajné. Vďaka grilu na pozemku sme si horúci letný večer spríjemnili chutným jedlom pripraveným pod nočnou oblohou. Celý deň bol úžasný, ale až po zaľahnutí do postele som pochopila jedinečnosť tohto miesta. Výhľad z postele na vysvietené múry hradieb týčiace sa pred naším oknom bol zážitkom, ktorý zostane v mojich spomienkach už navždy. Tak toto bolo naše letné dobrodružstvo pod hviezdami s nádychom histórie. Len my dvaja a fľaša vína. Romantika ako vyšitá.

Pobyt v Izbietke ma neskutočne inšpiroval. A ktovie, možno tiež raz budem mať svoj vlastný domček na kolesách :)


Viac info o pobyte v Izbietke, aktuálne ceny a online rezervačný systém nájdeš TU.

Potulky po Spiši

7 miest v okolí, ktoré sa oplatí vidieť

Mobirise

Spišská kapitula

Kedysi samostatná obec, dnes súčasť Spišského podhradia, často označovaná aj ako slovenský Vatikán. Toto starobilé cirkevné mestečko, ktorého dejiny sa začali písať už na konci 12. storočia stále láka turistov, či pútnikov z ďalekých miest. Tí sem neprichádzajú len za kultúrnou, ale aj za duchovnou hodnotou. Najvýznamnejšou stavbou Spišskej Kapituly je Katedrála sv. Martina.

Spišská kapitula je mestskou pamiatkovou rezerváciou a spolu s ďalšími pamiatkami v okolí Spišského hradu je zapísaná do Zoznamu svetového dedičstva UNESCO.

Mobirise

Spišský hrad

Zrúcanina hradu, ktorá sa mocne vypína na vrchole travertínovej kopy je hrdým symbolom Spiša. Svojou rozlohou takmer 4 ha je jedným z najväčších zrúcaninových hradných komplexov v strednej Európe. Do Spišského podhradia láka turistov zo širokého okolia. Hrad je národnou kultúrnou pamiatkou a od roku 1993 je zapísaný v Zozname Svetového dedičstva UNESCO.


Mobirise

V roku 2008 na hradnom vrchu vytvoril austrálsky umelec Andrew Rogers gigantický kamenný obrazec zobrazujúci koňa z keltskej mince, ktorú našli počas archeologického výskumu na Spišskom hrade.

Spišský hrad patrí medzi lokality s najpočetnejším výskytom sysľov. Ak sem prídeš počas teplého, slnečného dňa, môžeš pozorovať ako pobehujú po lúke. Nakoľko sú to veľkí spáči, ktorí nerušene prespia aj 6 mesiacov v roku, počas jesene a zimy ich tu budeš hľadať márne.

Informácie o otváracích hodinách si môžeš potrieť TU. Aktuálny cenník nájdeš TU.

Mobirise

TIP

Vďaka mobilnej aplikácii "Spišský hrad" môžeš mať sprievodcu počas prehliadky hradu stále so sebou. Stačí, keď si ju stiahneš do svojho mobilu.

Google Play: Spišský hrad
App Store: Spišský hrad

Mobirise

Sivá Brada

Len kúsoček od Spišského Podhradia leží travertínová kopa s názvom Sivá Brada. Na vrchu vyviera minerálny prameň, vytvárajúci malé jazierko. V minulosti na tomto mieste vytryskoval do niekoľko metrovej výšky gejzír, po ktorom tu však ostali už len známky pokojného výveru bublajúcej vody spôsobeného únikom oxidu uhličitého. 

Vedie tadiaľto aj značený turistický chodník, ktorý začína na Spišskom salaši a zo Sivej Brady ďalej pokračuje cez Pažicu, Spišskú Kapitulu, Spišské Podhradie, Spišský hrad a travertínové kopy Sobotisko a Dreveník až do obce Žehra. Ak sa však rozhodneš navštíviť len travertínovú kopu, vďaka barokovej kaplnke sv. Kríža z roku 1675, vypínajúcej sa na kopci ju určite nájdeš. Kaplnku je totižto vidieť nie len z hlavnej cesty, ale aj zo širšieho okolia, nakoľko je dominantou tohto kúzelného miesta.

Vďaka svojej unikátnosti bola v roku 1979 Sivá Brada vyhlásená za Národnú prírodnú rezerváciu.

Mobirise

Levoča

Zaujímavosťou Levoče je, že mestské hradby sa zachovali dodnes takmer celé. Námestie Majstra Pavla si takisto zachovalo stredoveký tvar obdĺžnika a patrí k najväčším námestiam tohto typu v Európe.

Ak sa pohybujete v okolí mesta Levoča, navštívte Kostol svätého Jakuba na historickom námestí. Je preslávený najvyšším gotickým dreveným oltárom z lipového dreva, ktorý meria 18,62 metra a vznikol v dielni sochára Majstra Pavla v rokoch 1507-1517.

Neďaleko kostola stojí Levočská radnica ktorej pôvod siaha do 15. storočia. Vedľa radnice je klietka hanby zo 16. storočia.

Rozhľadňa s hojdačkou na Medveďom vrchu - Spišský Hrhov

Veľmi príjemná ľahká turistická trasa vhodná aj pre menej zdatných turistov vedie z obce Spišský Hrhov na Medveďov vrch, kde na teba okrem rozhľadne netypického tvaru s majestátnym kruhovým výhľadom čakajú hojdačky, z ktorých sa môžeš kochať napríklad aj na Vysoké Tatry.

My sme auto odstavili na konci obce Spišský Hrhov, odkiaľ nás viedla neznačená lesná cesta. Celá trasa má (spolu tam aj späť) 2,6km s prevýšením len 150m a cesta nám trvala dokopy necelých 40 minút. Nakoľko cestička nie je značená, hrozí tu riziko zablúdenia. Tak sa nespoliehaj na jednoduchosť trasy a fľašku s vodou si zober so sebou :)

Rozhľadňa s výškou 12 metrov má jedinečný moderný vzhľad a ponúka výhľad nie len na okolie Spiša, vrátane Spišského hradu, ale i na Levočské vrchy, či Vysoké Tatry. Pod rozhľadňou je prístrešok, lavičky aj ohnisko.

ZOO v Spišskej Novej Vsi

V Spišskej Novej Vsi okrem svetoznámeho námestia, jedinečného najmä vďaka šošovkovitému tvaru, ktoré sa radí k najkrajším na Slovensku a najdlhším tohto typu v Európe, stojí za návštevu aj Zoologická záhrada. Aj napriek tomu, že s rozlohou len 8 hektárov patrí medzi najmenšie na Slovensku, nenechajte sa od jej návštevy odradiť. Mnoho návštevníkov ju totižto považuje za jednu z najkrajších. Návštevu ZOO si môžete spríjemniť prechádzkou v menšom arborétu, alebo kávičkou v cukrárni. Pavilón Aquaterra vám zas priblíži svet plazov a morských rybičiek.

Aktuálne otváracie hodiny a ceny vstupného nájdete TU.

Slovenský raj

Len kúsoček od Spišskej Novej Vsi leží obec Spišské Tomášovce, ktorá ponúka bezplatný vstup do Národného parku Slovenský raj. Ak túžite zažiť jedinečný západ slnka na horách, ale obávate sa turistiky po zotmení, ste tu správne. Vyberte sa na Tomašovský výhľad! Miesto turistiky si vychutnáte príjemnú romantickú prechádzku a na konci vás neminie úžasné prírodné divadlo. Ak sa vám podarí zaparkovať na okraji obce Spišské Tomášovce, zelená turistická značka vás za necelých 40 minút privedie k výhľadu. Trasa ku výhľadu má cca 1,5km a je bez náročnejšieho stúpania. 


Čingov ako vstup do Slovenského raja pozná už asi každý. Nachádza sa tu platené parkovisko (5eur/deň), niekoľko reštaurácií, či ubytovacích zariadení. Za vstup do Národného parku tu zaplatíte poplatok 1,50eur za osobu na deň. Začína tu množstvo turistických trás, z ktorých si vyberie naozaj každý. Ak sa vám ale chodiť príliš nechce a radšej by ste sa zašili niekde v tieni stromov pozerajúc na dychberúci výhľad, namierte si to na Soviu skalu. Z Čingov - centrum to po zelenej značke nie je ani kilometer, i keď menej zdatných turistov môže stúpanie trochu zaskočit :) Cesta na vyhliadku nám trvala cca 20 minút a poviem vám, že to za to stálo! Nachádza sa tu lavička z ktorej si vychutnáte úžasný výhľad na Vysoké Tatry. Ak ste milovníkmi hamaku, berte ho so sebou. Toto miesto je ideálne na bezstarostné vylihovanie v prírode.

Aktuálne ceny parkovného nájdete TU.

AK SA TI ČLÁNOK PÁČI, ZDIEĽAJ HO S PRIATEĽMI

Podnikateľka, blogerka ale najmä zberateľka zážitkov a milovníčka životnej pohody.

© Copyright 2019  - všetky práva vyhradené

Drag & Drop Website Builder