dovolenka statne sviatky

Bergamo

15. mája 2022

Čarovné mestečko na severe Talianska v regióne Lombardsko, ktoré turisti často obchádzajú s túžbou navštíviť Miláno, zostáva stále mnohými cestovateľmi neprebádaným miestom. Svojim návštevníkom ponúka dva odlišné svety. Moderné mesto, inak nazývané aj Dolné mesto - Cittá Bassa je typické Talianske rušné mesto plné obchodov, bánk a administratívnych budov. Zatiaľ čo Horné mesto - Cittá Alta láka turistov na historické úzke uličky, kaviarne a malebné obchodíky. Už z diaľky uvidíš vežičky historického centra, týčiac sa na pahorku nad novým mestom. Za hranicami Bergama sa rozprestierajú Alpy so zasneženými vrcholkami, ktoré dodávajú tomuto miestu čarovnú atmosféru.

Lacné letenky z Bratislavy aj z Viedne

Ako sa dostať do Bergama?

Asi nikoho neprekvapí keď poviem, že najlacnejší a zároveň najpohodlnejší spôsob ako sem pricestovať je letecky. Letenky do Bergama sa dajú kúpiť naozaj lacno. Ceny letov spoločnosti Ryanair s odletom z Bratislavy sa pohybujú celoročne okolo 10-20€ za jeden smer. My sme letenky kúpili priamo cez mobilnú aplikáciu Ryanair a Mareka vyšla spiatočná okolo 16€, zatiaľ čo ja som si priplatila priority spolu so spiatočkou letenkou za 43€, aby som si mohla zobrať aj príručný kufrík. V niektorých situáciách sa oplatí zbaliť do batohu, nakoľko cena za batožinu je vyššia ako cena letenky.

Na vyhľadávanie lacných leteniek využívam taktiež pelikan.sk ale letenku zväčša kupujem priamo cez leteckú spoločnosť, kde je cena ešte o niečo nižšia.

Mobirise

Ubytovanie v Bergame

Ubytovanie v Bergame nepatrí medzi tie najlacnejšie a priemerné izby rezervuješ v časovom predstihu od 50€ pre dve osoby na noc. Ja som ubytovanie vyriešila asi týždeň pred cestou cez booking.com. Ubytovali sme sa v časti Cittá Alta, v priestrannom podkrovnom apartmáne „Casa Legami Charme & Relax” za 340€ + 21€ mestská daň pre dvoch na 4 noci. Z toho mi booking vrátil 34€ v cestovateľských kreditoch a Slovenská sporiteľňa 12,60€ za platbu kartou. Naše ubytovanie bolo veľmi príjemné a moje očakávania naplnilo do poslednej bodky.

Ak sa rozhodneš stráviť v Bergame niekoľko dní, odporúčam ubytovanie práve v tejto časti mesta, kde máš na skok niekoľko reštaurácií, barov, malý obchodík s potravinami a takmer všetky zaujímavé pamiatky.

Preprava v Bergame


Okrem autobusovej mestskej dopravy nájdeš v Bergame aj lanovku, ktorá preváža obyvateľov z Cittá Bassa do Cittá Alta. Na hornej stanici lanovej dráhy je kaviareň, ktorá okrem skvelej kávy ponúka svojim návštevníkom nádherný výhľad na šíre okolie. My sme túto „atrakciu” bohužiaľ nestihli ale verím, že sa sem raz vrátime.

V prípade, že si kupuješ lístok v niektorom z automatov, pri nástupe do autobusu musíš nájsť správny „cvakač” v ktorom si lístok potvrdíš. Áno, správne. V každom autobuse ich je niekoľko rôznych a nie každý označovač cestovných lístkov je kompatibilný s tvojim lístkom.

Autobus č 1 ťa privezie z letiska do Citta Alta, kde môžeš obdivovať pamiatky, alebo sa len tak prechádzať okolo hradieb a kochať sa výhľadom.

Mobirise

TIP

Ak si chceš kúpiť lístok na mestskú pohodlne a bez stresov, odporúčam mobilnú aplikáciu Atb Mobile, kde si vieš zakúpiť lístok od 80’ až po 72h za ktorý zaplatíš 7€ a platí ti na všetky linky, vrátane trasy z letiska a na letisko. 

Mobirise

Dráha lanovky ktorá spája Dolné a Horné mesto.

Mobirise

Výhľad z Cittá Alta na Dolné mesto - Cittá Bassa

Sieť múzeí v Bergame

Návrat do minulosti, alebo aj mesto plné histórie. Presne také je Bergamo.

 Dokazuje to okrem iného aj sieť múzeí, ktoré môžeš počas prechádzok úzkymi uličkami navštíviť. 

Rocca di Bergamo - Vežičku s Talianskou vlajkou týčiacou sa nad starým mestom uvidíš už z diaľky. Stačí ju nasledovať a privedie ťa do múzea, v ktorom sa skrýva história Bergama. Práve z tejto veže si môžeš vychutnať výnimočný 360 stupňový panoramatický výhľad, alebo sa len tak prejsť okolo opevnenia zo 14. storočia. V objekte nájdeš vystavenú vojenskú techniku a múzeum 19. storočia. V múzeu sa dozvieš množstvo zaujímavostí, napríklad aj že chov priadky morušovej a výroba hodvábu boli hlavnou hospodárskou činnosťou Bergama počas 19. storočia. Ak ťa interiér múzea neláka, navštív aspoň jeho vonkajšie priestory do ktorých vstup je bezplatný.

Ak máš záujem navštíviť múzeum, môžeš si zakúpiť základnú vstupenku za 5€ alebo kombinovanú za 12€, s ktorou môžeš prejsť celú sieť múzeí v Bergame, až 6 miest počas 48 hodín.

Táto sieť múzeí zahŕňa okrem spomínaného múzea Rocca aj Campanone - viac ako 52m vysoká veža so zvonom na námestí Piazza Vecchia skrýva najväčší zvon v Lombardii. Táto veža je symbolom mesta Bergamo a ponúka panoramatický výhľad na starobilé mesto. Ďalej je tu Palazzo del podestà - palác vedľa veže Campanone nesmieš vynechať ak ťa fascinuje história.
Ďalším z múzeí je Museo Donizettiano - ak máš radšej umenie, možno ťa zaujme práve múzeum zamerané na život, operu a osobnosť skladateľa Gaetana Donizettiho. Convento Di San Francesco - rovnako ako aj všetky predchádzajúce múzeá nájdeš v Cittá Alta, len pár krokov od námestia Piazza Vecchia. A posledným múzeom je Torre Dei Caduti - mestská veža v novej časti Bergama sa stala pamätníkom na pamiatku padlých vo Veľkej vojne. Teraz je symbolom moderného Bergama a na jej vrchole ťa čaká další úžasný výhľad.
Mobirise

výhľad z Rocca di Bergamo na historické centrum Cittá Alta

Mobirise

Rocca di Bergamo a pohľad na začínajúce Alpy

Nevynechaj Baziliku a Benátske hradby

Čo sa ešte oplatí vidieť v starom meste?

Ak návšteva múzeí nepatrí medzi tvoje obľúbené aktivity, môžeš zavítať do Basilica di Santa Maria Maggiore, ktorá ma z pamiatok očarila najviac. Najkrajší kostol aký môžeš v Bergame navštíviť začali stavať ešte v roku 1137 na ochranu proti moru, ktorý sa v tej dobe šíril Európou. Vnútro baziliky je bohato zdobené a naozaj prekrásne. Je tu aj pohrebná kaplnka venovaná hudobnému skladateľovi Gaetanovi Donizettimu, ktorý bol symbolom Bergama po celom svete. Za vstup do baziliky sme zaplatili 3€ na osobu.

Ďalším turistami obľúbeným miestom je Fontana di Piazza Vecchia. Táto fontána bola počas našej návštevy Bergama
v rekonštrukcii tak sme si ju pozreli len cez lešenie, ktoré ju momentálne obklopovalo.

Romantická prechádzka chodníkom pri Benátskych hradbách, ktoré boli postavené v roku 1961 a sú zapísané do svetového dedičstva UNESCO. Chodník vedie okolo celého starého mesta a okrem množstva nádherných zákutí a čarovných výhľadov ktoré ponúka, vďaka nemu natrafíš aj na bielu mramorovú bránu a kamenný viadukt Porta San Giacomo, ktoré sú súčasťou mestských hradieb. Toto miesto ma bezpochyby okúzlilo svojou čarovnou atmosférou.

Mobirise

kamenný viadukt Porta San Giacomo

Mobirise

Basilica di Santa Maria Maggiore

Focaccia a vznik Stracciatelly

Ako chutí Bergamo?

Cestovanie nie je len o dobrodružstve ale aj o gastronómii a objavovaní miestnych chutí. Počas návštevy Talianska nesmieme zabudnúť na gelato. Mnoho slovenských zmrzlinárov sa snaží čo najviac priblížiť k tejto talianskej pochúťke s nadýchanou krémovou štruktúrou. Počas návštevy Bergama môžeš posúdiť, či sa im to darí. Inak vedeli ste, že práve v cukrárni La Marianna v Bergame v roku 1961 vznikla zmrzlina s príchuťou Stracciatella? My sme si do tejto cukrárne zašli aby sme ju ochutnali. 

Ďalšou pochúťkou ktorú v Bergame nesmieš vynechať je Focaccia (čítaj fokača). Je to Talianská pečená chlebová placka z kysnutého cesta, pripomínajúca pizzu alebo aj slovenský posúch. Pečú ju naozaj na každom rohu ale ja odporúčam navštíviť pekáreň Il Fornaio, kde majú túto pochúťku v rôznych variantách. Môžeš si ju vychutnať vo vnútri pri stole alebo zabaliť so sebou. Za jednu fakt veľkú porciu tu necháš okolo 10€.

A čo by to bolo za návštevu Talianska bez poriadnej kávy? Je pravda, že Talianske kávové rituály sa od tých slovenských výrazne líšia a tak sa nemôžeš hnevať keď ti kávu s mliekom prinesú bez mlieka. Pre nich je totiž táto kombinácia priam nezmyselná. Talian ti cappuccino pripraví ale nečakaj že vždy bude tip top maľované, na aké sme zvyknutí na Slovensku. A tak ti nezostáva nič iné ako dať si malé silné espresso na Taliansky spôsob. Lebo to je presne tá káva, ktorá ťa skutočne nakopne.

ZAUJÍMAVOSŤ

Ak si myslíš, že cappucino je nápoj pôvodom z Talianska, mýliš sa. Vzniklo v jednej z prvých kaviarní vo Viedni a pomenované bolo na počesť kapucína (františkánskeho mnícha), ktorý obľuboval kávu so speneným mliekom.

Mobirise

cukráreň La Marianna

Mobirise

Focaccia - pekáreň Il Fornaio

Výlety po okolí

Vďaka polohe Bergama a skvelej infraštruktúre ktorú jeho okolie ponúka je naozaj veľa možností, kam sa môžeš vybrať.
Za pozornosť stojí jazero Lago di Garda, ktoré predeľuje Benátsko a Lombardsko, veľkolepé mesto Miláno, ďalšie z jazier Lago di Como alebo Švajčiarske Lugano.

AK SA TI ČLÁNOK PÁČI, ZDIEĽAJ HO S PRIATEĽMI

Podnikateľka, blogerka ale najmä zberateľka zážitkov a milovníčka životnej pohody.

© Copyright 2019  - všetky práva vyhradené

HTML Code Creator